Przemoc domowa w rodzinach
z problemem alkoholowym

11-13.06.2025,
Hotel Groman koło Warszawy

Icon
KONFERENCJA OGÓLNOPOLSKA INSTYTUTU NOWEJ KULTURY
Image
Dni
Godzin
Minut
Sekund
Zapisz się na konferencję

Do końca zapisów pozostało

-10%

przy zapisie do 31 marca

zniżka

Zapisz się na konferencję

Adresaci

Zapraszamy do udziału w konferencji osoby zajmujące się w swojej pracy tematyką przeciwdziałania przemocy domowej, w tym:

  • członków zespołów interdyscyplinarnych
  • członków grup diagnostyczno-pomocowych
  • członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
  • przedstawicieli samorządów lokalnych
  • pracowników socjalnych
  • asystentów rodziny
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej
  • kuratorów
  • pracowników punktów interwencji kryzysowej
  • przedstawicieli policji
  • nauczycieli
  • pedagogów
  • psychologów
Image

Korzyści

ImageImage

Wykłady

Celem konferencji jest upowszechnienie aktualnej wiedzy na temat przeciwdziałania przemocy domowej, w tym przemocy domowej związanej z używaniem substancji psychoaktywnych, w kontekście nowelizacji aktów prawnych, szczególnie w rodzinie z problemem alkoholowym.

Warsztaty: prawnik-praktyk oraz autorskie tematyczne

Eksperci

Zajęcia poprowadzą eksperci z zakresu pracy z członkami rodzin z problemem przemocy (doznającymi przemocy

i stosującymi przemoc), zwłaszcza w rodzinie

z problemem alkoholowym.

Warsztat pt. „Wokół ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej i procedury Niebieskie Kartypozwoli na przedyskutowanie najistotniejszych problemów związanych z ww. zagadnieniami. Warsztat ten prowadzony będzie przez dwie osoby - jedną z prawniczym doświadczeniem i drugą, która jest specjalistą praktykiem.


Odbędą się również tematyczne warsztaty autorskie (kilka grup do wyboru).

3 dni wiedzy

w trakcie konferencji zrealizowanych zostanie

21 godz. zajęć dydaktycznych.

Plan konferencji

1

dzień

11:00

IconIcon

Hotel Groman

Trauma wczesnodziecięca jako konsekwencja wychowania się w rodzinie z problemem przemocy – Katarzyna Łukowska, Zastępca Dyrektora KCPU

(Wystąpienie Pani Dyrektor ma charakter niekomercyjny.)

środa, 11 czerwca

Alkohol jako czynnik ryzyka w występowaniu przemocy domowej – dr hab. Magdalena Szafranek, prof. UW

Stalking jako forma przemocy między bliskimi osobami – dr hab. Dagmara Woźniakowska, prof. UW

Zabójstwo w rodzinach dotkniętych przemocą domową – prokurator Małgorzata Pomarańska-Bielecka

Procedura Niebieskie Karty w perspektywie zmian przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej – prowadzenie: Liliana Krzywicka

Tytuły wykładów i wykładowcy:

Panel dyskusyjny

Working Together na rzecz wzmacniania ochrony dzieci przed przemocą domową – perspektywa Ministerstwa Sprawiedliwości – dr Piotr Bogacki

2

dzień

8:30

IconIcon

Hotel Groman

czwartek, 12 czerwca

„Wokół ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej i procedury Niebieskie Karty”- co chciałbyś wiedzieć i nie boisz zapytać się eksperta:

– prawnicy: dr hab. Magdalena Szafranek, prof. UW, dr Alina Prusinowska-Marek, adw. Karolina Marszałek

– praktycy: Renata Durda, Liliana Krzywicka, Sylwester Lewandowski

Współpraca międzyinstytucjonalna na rzecz rodziny z problemem alkoholowym – dr hab. Magdalena Szafranek, prof. UW

Doznawanie przemocy w bliskim związku a kryzys zagrożenia życia – Liliana Krzywicka

Procedura „Niebieskie Karty” – wróg czy przyjaciel? – Renata Durda

Warsztat prawnik-praktyk

Autorskie warsztaty tematyczne:

3

dzień

9:00 - 13:30

IconIcon

Hotel Groman

Analiza przypadków przemocy wobec dzieci w kontekście konieczności zapewnienia udziału sprawców przemocy domowej w terapii uzależnień – dr Grzegorz Wrona

piątek, 13 czerwca

Praktyka sądowa w zakresie stosowania/przedłużania nakazu/zakazów z art.11a i 11aa u.p.d. Wnioski z badań – dr Alina Prusinowska-Marek

Tytuły wykładów i wykładowcy:

Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia przestępczością i demoralizacją wśród nieletnich. Metody współpracy szkół z Policją.

Sylwester Lewandowski

Wykładowcy

Katarzyna Łukowska

Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom; certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych; honorowy członek Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej; członek czterech kadencji Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej; członek zespołu ds. opracowania reformy systemu leczenia uzależnień, powołanego przez Ministra Zdrowia.


Wystąpienie Pani Dyrektor ma charakter niekomercyjny.

ImageImage

dr hab. Magdalena Szafranek, prof. UW

Prawniczka, socjolożka. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach dotyczących włączenia społecznego, wspierania dziecka i rodziny w środowisku lokalnym oraz zmian dotyczących społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Sędziów Pokoju. Pełni funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego – Dziecko Krzywdzone. Teoria. Badania. Praktyka, którego wydawcą jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. M. Szafranek jest członkinią Rady Polskiego Instytutu Traumy. Jako prawnik zajmuje się zagadnieniami związanymi z pomocą osobom doznającym przemocy oraz z regulacjami prawnymi systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także z wieloaspektowymi regulacjami prawnymi w zakresie lokalnego systemu rozwiązywania problemów uzależnień. Jest przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego, której celem jest przygotowywanie założeń i ogólnych kierunków zmian w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Image

dr Grzegorz Wrona

Prawnik, Członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Dyrektorze KCPU; Członek Rady Superwizorów przy Instytucie Psychologii Zdrowia ; Konsultant Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej; Superwizor w Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, Dzielnicy Wola m. st. Warszawy; Superwizor warszawskich Zespołów Interdyscyplinarnych; autor licznych publikacji z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie; prowadzi szeroką działalność edukacyjną (szkolenia, konferencje), zwłaszcza w obszarze procedur prawnych, w tym procedury “Niebieskie Karty”, pomocy dorosłym ofiarom przemocy w rodzinie, dzieciom krzywdzonym; odznaczony w 2022 r. odznaczeniem Ministra Zdrowia – Zasłużony dla ochrony zdrowia.


prok. Małgorzata Pomarańska-Bielecka

Prokurator, Zastępca Prokuratora Rejonowego, zatrudniona w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie, w trakcie pisania pracy doktorskiej „Komercyjna adopcja – jak polskie prawo karne reaguje na przedmiotowe zjawisko”, zainteresowania naukowe obejmują obszar prawa karnego, praw dzieci, adopcji, praw kobiet, zaangażowana w obszar przeciwdziałania przemocy domowej.

ImageImage

dr hab. Dagmara Woźniakowska, prof. UW

Kierowniczka Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Prezeska Zarządu Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego. Członkini Europejskiego Towarzystwa Kryminologicznego i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Naukowo zajmuje się wiktymologią, problematyką nękania na tle emocjonalnym, zachowaniami dewiacyjnymi nieletnich i kobiet, medialnym prezentowaniem przestępczości, karierami kryminalnymi oraz polityką wymiaru sprawiedliwości. Jej absolutną pasją jest edukacja prawna.

Image

adw. Karolina Marszałek

Adwokat i mediator w Centrum Mediacji Izby Adwokackiej w Warszawie. Przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W ramach Sekcji Praw Dziecka współorganizowała konferencję “Dziecko to nie procedura” w Lublinie oraz dwie ogólnopolskie konferencje "Adwokat dla rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka". W 2021 roku ukończyła studia podyplomowe "Prawo rodzinne z elementami psychologii" na Uniwersytecie Łódzkim. Jest pomysłodawczynią projektu „Rozwód po dżentelmeńsku” oraz jedną z założycielek kampanii społecznej „Prawo bez strachu”. W czerwcu 2022 roku jako jedna z 40 Kancelarii z całej Polski została laureatką konkursu „Kancelaria Przyjazna Dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w ramach projektu „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”. Prelegentka licznych szkoleń i konferencji z zakresu prawa rodzinnego, praw dzieci i przeciwdziałania przemocy domowej.


Renata Durda

Certyfikowana specjalistka i superwizorka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", placówki Instytutu Psychologii Zdrowia PTP (w latach 2005-2022); redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia" poświęconego problematyce przemocy (1999-2024); społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka (2010-2018); członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy ministrze ds. rodziny (2011-2020); członkini Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Dyrektorze Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (obecna kadencja 2022-2025).

ImageImage

Liliana Krzywicka

Psycholog, socjolog, superwizor w zakresie interwencji kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (certyfikat nr 9 PTP), certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (certyfikat nr 35 IPZ PTP) wieloletni kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS, członek Rady Certyfikacyjnej Sekcji Interwencji Kryzysowej PTP, członek i przewodnicząca Rady Ekspertów ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy KCPU – w Warszawie, pracuje w podejściu integracyjnym i krótkoterminowym skoncentrowanym na rozwiązaniach, jest trenerem asertywności. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w kryzysie psychicznym, po traumie, osobami doznającymi i stosującymi przemoc. Specjalizuje się w problematyce przemocy w bliskich związkach, kryzysu, interwencji kryzysowej, traumy i zaburzeń więzi. Superwizuje pracę w wymienionych obszarach tematycznych.

Image

dr Alina Prusinowska-Marek

Dyplomowany kurator specjalista, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.


Jolanta Terlikowska, MBA

Pedagog, socjoterapeutka, profilaktyk, członek zespołu ekspertów w zakresie wdrażania Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego; specjalista w zakresie profilaktyki FASD oraz członek Rady ds. Profilaktyki FASD przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom; ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie projektami profilaktycznymi w systemie oświaty i społecznościach lokalnych”,posiada ponad 27 letnie doświadczenie w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych; pracowała w PARPA oraz KCPU; prowadzi szkolenia m.in. dla nauczycieli, członków gminnych komisji ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawicieli różnych służb i realizatorów programów profilaktycznych; odznaczona przez Ministra Zdrowia medalem „Zasłużona dla Ochrony Zdrowia”.

ImageImage

dr Piotr Bogacki

Doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki, zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości, adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie. Były Dyrektor Zespołu ds. Przestępczości Wobec Dzieci w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Powołany przez Ministra Sprawiedliwości w skład Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich jako przedstawiciel Rzeczniczki Praw Dziecka. W latach 2021-2023 członek powołanego przez Ministra Sprawiedliwości Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich.

Image

Sylwester Lewandowski

Członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Domowej Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, policjant w stanie spoczynku, wieloletni koordynator procedury „Niebieskie Karty” w Komendzie Miejskiej Policji w Grudziądzu, inicjator i współautor projektu socjalnego „Zespół Prewencyjny” realizowanego we współpracy MOPR w Grudziądzu i Policji zapewniającego od 2018 roku monitoring środowisk zagrożonych przemocą domową, inicjator i współautor działającej skutecznie od 2014 roku „Procedury zabezpieczenia dziecka w sytuacji kryzysowej”; absolwent Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Stowarzyszenia „Niebieska Linia” w Warszawie; członek Zespołu Interdyscyplinarnego w Grudziądzu; uczestnik prac grup diagnostyczno-pomocowych, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu; trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc.

Koszt udziału

Osoby, które zapiszą się do dn. 31 marca 2025 r. otrzymują zniżkę 10%

Zniżka Early Bird

1710,00 zł

Zapisz się
Zapisz się

1710,00 zł

dla członków programu PSSEP: "Porozumienie Skuteczny Samorząd Efektywna Profilaktyka"

Zniżka PSSEP - 10%

Zapisz się

1900,00 zł

standardowa opłata

Standard

  • wykłady i warsztaty
  • nocleg
  • pełne wyżywienie (w tym przerwy kawowe)
  • materiały konferencyjne
  • wykłady i warsztaty
  • nocleg
  • pełne wyżywienie (w tym przerwy kawowe)
  • materiały konferencyjne
  • wykłady i warsztaty
  • nocleg
  • pełne wyżywienie (w tym przerwy kawowe)
  • materiały konferencyjne

Opłata konferencyjna obejmuje udział w wykładach i zajęciach warsztatowych, nocleg w pokojach 2 lub 3* osobowych (*na życzenie), pełne wyżywienie (posiłki oraz przerwy kawowe), a także pakiet materiałów konferencyjnych.

Podane ceny są cenami brutto.

W przypadku deklaracji o niekorzystaniu z noclegu obowiązuje zniżka -350 zł.

Zapisy

1. Zapisz się przez formularz online.


2. Prześlij nam wypełnioną kartę zgłoszeniową, którą otrzymasz na swój adres e-mail (szczegółową instrukcję otrzymasz w wiadomości mailowej).


Warunkiem otrzymania zniżki przy zapisie do 31.03.2025 r. jest wypełnienie formularza online oraz przesłanie karty zgłoszeniowej.

Cennik

Cena regularna

Podane ceny są cenami brutto

1900,00

Cena przy zapisie do 31 marca

Cena dla uczestników programu Porozumienie. Skuteczny Samorząd Efektywna Profilaktyka


1710,00 zł

1710,00 zł

Doświadczenie

W latach 2023 i 2024 Instytut Nowej Kultury był organizatorem ogólnopolskich konferencji z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Powyżej znajduje się krótki filmik z konferencji

"Od interwencji do skutecznej pomocy" z 2024 roku.

Zapraszamy do obejrzenia.

Galeria

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Do zobaczenia
na konferencji!

Image

Miejsce:

Hotel Groman,

al. Krakowska 76,

05-090 Sękocin Stary

Zobacz mapkę dojazdu

Hotel Groman to wyjątkowe miejsce w Sękocinie Starym dogodnie skomunikowanym z Warszawą. Wyposażone w najwyższym standardzie przestronne pokoje i sale konferencyjne oraz przepiękny, malowniczy ogród wraz z tarasami wzdłuż budynku to doskonałe miejsce na kameralne warsztaty, jak i międzynarodową konferencję. Pomiędzy zajęciami dla naszych Gości zapewniamy pyszną kuchnię i serwis kawowy oraz w czasie wolnym: bilard, basen na świeżym powietrzu oraz kręgielnię, która zadowoli nawet najbardziej wymagających Gości.

Kontakt

Instytut Nowej Kultury

biuro@instytutnowejkultury.pl


ul. Grochowska 259 a, 03-844 Warszawa

+48 730 030 765

www.instytutnowejkultury.pl

© 2025 Instytut Nowej Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Icon
Icon